Nevelési tanácsadás
Nevelési tanácsadásra akkor kerülhet sor, ha a szülők úgy érzik, gyermekük nehéz helyzetbe került, akár családi vagy iskolai élete során; viselkedése, kapcsolatai megváltoztak, teljesítménye leromlott, vagy testi tüneteket mutat.
Gyakran előfordul, hogy a szülő olyan nehézséggel érkezik, melynek megoldásához elsősorban a vele történő együttgondolkodásra, a lehetséges alternatívák közös kidolgozására van szükség; és ez önmagában is segíthet. A szülővel való beszélgetés során konkrét helyzeteket, kérdéseket vitatunk meg, és együtt keressük azokat a megoldásokat, melyek mind a szülő személyiségéhez, mind a gyermek alkati és életkori igényeihez illeszkednek. Jellemző példák: a szülők válása körül, illetve után jelentkező nehézségek, mely esetben a szülők kommunikációs elakadásainak feloldása a gyermek magatartására is kihat, vagy az alvás körüli nehézségek, melyeknél egyes esetekben a családi szokások megváltoztatása jelenthet megoldást, illetve a serdülőkori konfliktusok, amelyek esetében a szülői reakciók, szabályok alternatíváinak kidolgozása már önmagában enyhülést hozhat; a pszichológus és a gyermek közvetlen találkozása nélkül is.
Amennyiben szükséges, természetesen sor kerül a gyermek pszichológiai vizsgálatára, illetve támogatására; azonban a terápia folyamatának előrehaladása során a gyermekkel tartott alkalmak mellett épp ugyanolyan fontos a szülővel való folyamatos kapcsolattartás, rendszeres konzultáció.
Milyen esetekben javasolt?
- teljesítménnyel, tanulással kapcsolatos problémák
- testi panaszok (a szervi okok kizárása mellett)
- beilleszkedési és társas nehézségek
- magatartásproblémák, gyakori konfliktusok
- kommunikációs nehézségek
- szorongásos tünetek
- érzelemszabályozás zavarai (agresszió, dühkitörés, hangulatingadozás)
- megterhelő események (válás, gyász, költözés)
- testtel kapcsolatos problémák (alvás, étkezés, szobatisztaság)